KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsningar 16165054
*
nr 1616 5054
Etsningar
2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive ram: 36x52 - 44x54 cm. Signerad
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 29 april 2024
kl 18:29:22
- Läs mer...
Olle Alberius (1929-1993)
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt grafik marin marinmotiv marinmålning schauberg & albe
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:28
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:33
-
6053 Etsning
Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:19
-
6006 Etsning
Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:10
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:05
-
6572 Kopparstick
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:57
*
Etsningar
nr 1616 5054
Etsningar
2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive ram: 36x52 - 44x54 cm. Signerad
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 april 2024 |
- Läs mer...
Olle Alberius (1929-1993)
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt grafik marin marinmotiv marinmålning schauberg & albe
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:28 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:33 -
6053 Etsning
Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:19
-
6006 Etsning
Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:10 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:05 -
6572 Kopparstick
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:57



